Zalety i kryteria doboru lamp wiszących i żyrandoli do wymagań wybranych pomieszczeń

Dobór oświetlenia do każdego pomieszczenia w domu lub mieszkaniu nie jest łatwym zadaniem. Żyrandol z wieloma źródłami światła jest polecanym rozwiązaniem nad dużym stołem lub w salonie. Natomiast do sypialni lub łazienki najlepiej nadaje się lampa wisząca z jednym źródłem światła.

Wybierając żyrandol lub lampę wiszącą do mieszkania, można kierować się wyczuciem, ale lepiej jest poznać kryteria ich doboru, gdzie ważną rolę odgrywają następujące czynniki:

  • wielkość żyrandola lub lampy wiszącej, która powinna być proporcjonalna do wielkości pomieszczenia,
  • dobór idealnej wysokości wybranego rodzaju oświetlenia w stosunku do sufitu, która czasami może być regulowana,
  • liczba źródeł światła, które mogą oświetlać różne punkty w pomieszczeniu,
  • natężenie światła, które w niektórych przypadkach można regulować, zwłaszcza w przypadku oświetlenia typu LED
  • wybór wzornictwa, które może być imponujące, filigranowe lub przezroczyste,
  • dobór kolorystyki, która powinna podkreślać tonację pozostałych mebli i wybór materiału, który można dobierać według preferowanego gustu.

Przed podjęciem decyzji o wyborze lampy sufitowej wiszącej lub żyrandola należy wziąć pod uwagę styl, w jakim urządzone jest wnętrze oraz przyszłe położenie oświetlenia. Lampa wisząca do jadalni nie będzie pełniła takiej samej funkcji jak żyrandol do sypialni zainstalowany nad łóżkiem. Należy też wziąć pod uwagę pożądane natężenie światła, łagodniejsze w przypadku lampy wiszącej z włókien naturalnych, które będzie bardziej doceniane w małym salonie, natomiast żyrandol przemysłowy będzie pasował do nowoczesnej jadalni.

Oświetlenie jadalni, jako głównego pomieszczenia w domu jednorodzinnym, sprawia, że jest ona miejscem przyjaznym dla całej rodziny. Czarna lampa wisząca z kloszami w stylu retro oświetli pięknie udekorowany stół, a nad okrągłym stołem najlepiej się prezentuje nowoczesny żyrandol o kopulastych kształtach, który powinien tworzyć harmonijne połączenie z resztą wystroju pomieszczenia. Materiał, z którego wykonany jest drewniany lub szklany stół, może być również odzwierciedlony w materiale, z którego zostały wykonane żyrandol lub lampa sufitowa wisząca.

W małych mieszkaniach często kuchnia staje się pomieszczeniem centralnym. Oświetlenie tego pomieszczenia za pośrednictwem nowoczesnej lampy wiszącej nad blatem roboczym lub wyspą kuchenną oznacza wybór bezpośredniego źródła światła, gdzie najlepiej sprawdzają się lampy wiszące LED. Aby uzyskać bardziej przytulną atmosferę, można zdecydować się na instalację lampy wiszącej drewniane-j z pośrednim światłem.

W przypadku łóżka w przytulnej sypialni doskonałym pomysłem na delikatną pobudkę jest lampa wisząca w stylu skandynawskim. Do oświetlenia pośredniego najlepiej nadaje się lampa z okrągłym abażurem lub lampa sufitowa rattan. Niektóre lampy wiszące mają również możliwość regulacji natężenia światła, dlatego idealnie nadają się do sypialni.

Natomiast pokój dzienny zasługuje na szczególną troskę, ponieważ przyciąga nasz wzrok i całą uwagę gości. W tym przypadku szykowna lampa wisząca złota doda klasy salonowi niezależnie od tego, czy jest on urządzony w stylu współczesnym, vintage czy industrialnym. Dzięki wielu ramionom ze źródłami światła elegancki żyrandol do salonu będzie wyjątkowo dobrze prezentował się w dużych pomieszczeniach.

Nie należy wahać się w wykorzystaniu kolorystki lamp wiszących, aby podkreślić tonację innych elementów w salonie lub użyć niestereotypowego materiału, z którego została wykonana lampa. Wszystkie gusta są tu dozwolone. Czasami są wybierane krzykliwe żyrandole ze szklanymi i kryształowymi wisiorkami lub żyrandole przemysłowe z mosiądzu lub metalu, które mogą stanowić przeciwwagę dla wiejskiego wystroju.

Oświetlenie w części mieszkalnej musi być funkcjonalne i estetyczne. Można tu korzystać z różnych typów oświetlenia, z których każdy ma inne przeznaczenie. A jeśli szukamy czegoś wyjątkowego do udekorowania jednej ze ścian w salonie, można zdecydować się na instalację girland świetlnych, które potrafią stworzyć wyjątkowo oryginalny efekt świetlny. Natomiast żyrandole i lampy do łazienki nie powinny świecić, ani zbyt jasno, ani nie za ciemno. Umiarkowanie to hasło przewodnie w łazience. Istotne jest uzyskanie rozproszonego i jednolitego światła, którego należy szukać w lampach sufitowych, zarówno wpuszczanych, jak i podwieszanych. Nie należy także zapominać o skierowaniu światła na lustro. Należy pamiętać, że lampy wiszące i żyrandole można łatwo utrzymać w czystości za pomocą wody z płynem i miękkiej szmatki, przedłużając w ten sposób ich żywotność.