Letnie upały w mieszkaniu – jak temu zaradzić?

Upały są często zmorą dla osób przebywających latem w mieszkaniu czy domu. Pomieszczenia szybko się nagrzewają, wysokie temperatury utrzymują się przez długi czas, a powietrze jest duszne. Powoduje to pewien dyskomfort oraz gorsze samopoczucie u mieszkańców. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów jak sobie poradzić w tym czasie.

Proste czynności – niskie koszty

Jeśli nie dysponujemy zbyt dużym budżetem na zakup urządzeń chłodzących możemy zastosować inne proste triki, które pomogą w ochłodzeniu pomieszczeń. Jednym z nich jest montaż specjalnych zasłon zaciemniających. Są one rozwiązaniem dla osób ceniących tradycję. Zasłony takie oprócz funkcji chłodzącej zapewnią również klimatyczny wystrój. Obecnie na rynku istnieje ich bogata oferta, można wybierać w wielu wzorach i kolorach, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Z kolei miłośnikom rozwiązań nowoczesnych polecamy montaż rolet zaciemniających. Oprócz tego, że są one praktyczne to pełnią również rolę dekoracyjną. Rolety takie blokują ponad 90% promieni słonecznych. Należy pamiętać, że aby maksymalnie wykorzystać funkcjonalność rolet warto zaciągnąć je już z samego rana. Dodatkowo warto zainwestować w rośliny na parapecie czy balkonie. Rośliny domowe takie jak między innymi paprocie czy skrzydłokwiat doskonale nawilżają i schładzają powietrze. Aby ograniczyć jeszcze bardziej nagrzewania mieszkania latem warto pomyśleć o zmianie urządzeń elektrycznych na energooszczędne. Jak wiadomo każde urządzenie podłączone do prądu, nawet w trybie czuwania generuje ciepło. W upalnie dni dobrym krokiem jest również ograniczenie gotowania, szczególnie potraw parujących, długich w przygotowaniu. Dodatkowo w upały należy pić dużo wody, oraz orzeźwić się zimnym prysznicem.

Profesjonalne urządzenia do chłodzenia – remont w mieszkaniu

W celu ochłodzenia wnętrza domu dobrym pomysłem jest zakup profesjonalnych urządzeń chłodzących takich jak klimatyzacja lub oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia. Wentylator lub klimatyzator są rozwiązaniem dosyć kosztownym, nie chodzi tutaj o sam koszt urządzenia, ale o zużycie prądu i rachunki za energię elektryczną. Ich największą zaletą jest fakt, że szybko przynoszą ulgę. Aby urządzenie dobrze spełniało swoją rolę musi zostać zamontowane w odpowiednim miejscu. Z kolei oczyszczacz powietrza stanowi większą inwestycję, ale można używać go przez cały rok. Wybierając oczyszczacz warto zwrócić uwagę, aby posiadał on również funkcję nawilżacza, dzięki czemu będzie nam się o wiele lepiej oddychać. Planując zakup urządzenia chłodzącego warto wcześniej porównać opinie dotyczące różnych modeli. Można je bez problemu znaleźć w Internecie. Jeśli nie wiemy na co się zdecydować możemy skorzystać z pomocy fachowca lub sprzedawcy w sklepie.

Podsumowując, rozwiązań na ochłodzenie pomieszczeń jest wiele. Jednak, aby otrzymać szybki efekt trzeba zainwestować trochę pieniędzy w profesjonalne urządzenia. Wybór rozwiązania jest indywidualny i zależy przede wszystkim od potrzeb i upodobań domowników.