Znajdź swój pomysł na wystrój łazienki

Każde pomieszczenie w domu czy mieszkaniu prędzej czy później wymaga zmian. Nie inaczej jest z łazienką. Jej remont w miarę upływu czasu jest nieunikniony. Popękane fugi, zrysowane płytki, niemodne wzory czy zniszczona armatura to jedynie niektóre powody, dla których warto pomyśleć o zmianach.

Budżet

Budżet przeznaczony na remont łazienki warto określić już na etapie jego planowania, aby uniknąć później przykrych niespodzianek. Warto wiedzieć, że przy takim remoncie dysponując nawet niewielkimi środkami możemy wiele zdziałać. Wszystko zależy od tego jak dużych zmian chcemy dokonać. Aby nie iść w dodatkowe koszty zamiast wymiany płytek możemy je zamalować specjalną farbą do płytek ceramicznych. Innym pomysłem jest dokładne oczyszczenie i zagruntowanie starych kafelków, a następnie położenie na nich nowych. Z kolei spękane, pożółkłe, zabrudzone fugi możemy odnowić za pomocą specjalnego renowatora do fug. Podane powyżej rozwiązania są zdecydowanie tańsze, szybsze i mniej inwazyjne od generalnego remontu łazienki od podstaw. Jednak taki generalny remont w niektórych przypadkach może okazać się konieczny i nieodzowny. Kucie kafelków, demontaż armatury, przeróbki instalacji wodno-kanalizacyjnej to nic przyjemnego, jednak po takich zmianach nasza łazienka z pewnością nabierze nowego blasku.

Kolorystyka i funkcjonalność

Decydując się na zmianę wystroju łazienki warto zastanowić się nad jej przyszłą kolorystyką. Jasne i pastelowe barwy we wnętrzach powiększają optycznie przestrzeń oraz działają uspokajająco i pozwalają się wyciszyć i zrelaksować. Aktualnie najmodniejszymi barwami w wystroju łazienek są wszelkie odcienie beżu, brązu, szarości, granatu czy zieleni. Aby uzyskać oryginalny i piękny efekt warto łączyć poszczególne tonacje na zasadach kontrastu. Przykładowo do jasno-szarych kafelków możemy dobrać dodatki w zdecydowanym mocnym kolorze, np. w turkusie, czerni czy czerwieni. Nowoczesna łazienka oprócz eleganckiego wystroju powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Dlatego warto się wcześniej zastanowić i rozplanować umieszczenie w niej konkretnych urządzeń i armatury, takich jak wanna, pralka, umywalka, lustro, sedes czy szafka na kosmetyki. Dzięki umiejętnemu wcześniejszemu zaplanowaniu zaoszczędzimy wiele miejsca i późniejszych nerwów.

Fachowiec – jak go wybrać?

Malowanie, kafelkowanie czy wymiana armatury są czynnościami wymagającymi określonej wiedzy i fachowych umiejętności. Nie każdy potrafi przeprowadzić remont samodzielnie. Aby wszystko przebiegło szybko, sprawnie i bez komplikacji warto dobrze poszukać sprawdzonej ekipy remontowej lub po prostu dobrego fachowca. W dzisiejszych czasach w Internecie możemy znaleźć wiele osób, które oferują takie usługi. Jednak przed wyborem fachowców, należy wcześniej poszukać opinii na ich temat oraz porównać proponowane przez nich ceny. Dobrym pomysłem jest również rozpuszczenie wici wśród znajomych i wybranie sprawdzonego pracownika z ich polecenia.