- Zgrzewanie: Kluczowe techniki i zastosowania w przemyśle nowoczesnym
- Zanurz się w świecie grozy i tajemnic z książkami na Matfel.pl
- Drukarnia opakowań: klucz do atrakcyjnego produktu
- Projektowanie na Wysokim Poziomie: Wykorzystanie Laminatów do Stworzenia Luksusowych Przestrzeni
- Druk na szkle: Rewolucja w dekoracji wnętrz
Zamiana mieszkania – jak ją sprawnie przeprowadzić?

Zmieniła się Twoja sytuacja życiowa, przeprowadzasz się do innego miasta, powiększyła Ci się rodzina, potrzebujesz większego mieszkania? A może wręcz przeciwnie, obecne lokum jest dla Ciebie za duże, a opłaty za jego utrzymanie za wysokie? W obu powyższych przypadka wartym rozważenia rozwiązaniem jest zamiana mieszkania. Ale jak ją sprawnie przeprowadzić?
Zamiana mieszkania – czy warto?
Odpowiedź na powyższe pytanie zależy przede wszystkim od naszej sytuacji życiowej i potrzeb. Zamiana mieszkania na mniejsze lub większe polega na dogadaniu się właścicieli dwóch nieruchomości, a następnie sporządzeniu umowy zamiany. Właściciel tańszej nieruchomości musi liczyć się z dopłatą różnicy w cenie. Jeżeli choć jeden z właścicieli na dany lokal posiada kredyt hipoteczny to na taką zamianę musi wyrazić zgodę również bank. Zgoda banku nie zawsze jest łatwa do uzyskania, ponieważ w przypadku zamiany nieruchomości na mniejszą bank może obawiać się, czy kredyt zostanie spłacony. Mieszkanie warto zamienić na większe, gdy potrzebujemy większej przestrzeni, gdy zwiększyła się liczba mieszkańców lub gdy nie mamy wystarczających środków na zakup nowego mieszkania ani nie posiadamy zdolności kredytowej. Z kolei dobrym rozwiązaniem jest zamiana mieszkania na mniejsze w przypadku, gdy zmniejszyła się liczba domowników lub gdy opłaty z nim związane są zbyt wysokie w stosunku do naszego budżetu. Zamieniając mieszkanie w takiej sytuacji możemy sporo miesięcznie zaoszczędzić, a także zarobić na takiej transakcji.
Formalności – podstawowe usługi
Każda transakcja finansowa niesie za sobą wiele formalności do spełnienia. Nie inaczej jest z zamianą mieszkania. Na początku trzeba znaleźć osobę chętną do zamiany. Osób takich można szukać w Internecie na portalach z ogłoszeniami, w gazetach czy agencjach nieruchomości. Kolejnym krokiem jest oszacowanie wartości obu mieszkań poprzez rzeczoznawcę. Następnie należy spisać umowę przedwstępną i udać się do notariusza celem spisania aktu notarialnego. Cały proces z pewnością będzie czasochłonny, ale jak najbardziej możliwy do przeprowadzenia.
Co dalej?
Gdy już wszystkie formalności mamy załatwione i akt notarialny nowego lokum w ręku musimy pomyśleć o zorganizowaniu przeprowadzki. Stanowi to nie lada wyzwanie, gdyż z pewnością do przeniesienia będzie mnóstwo przedmiotów poczynając od mebli, różnego rodzaju urządzeń i sprzętów, a kończąc na ubraniach i wielu drobiazgach. Aby samodzielnie zorganizować przeprowadzkę musimy zadbać o najmniejsze szczegóły. Na początek warto skompletować kartony o różnej wielkości oraz znaleźć osoby do pomocy, aby wszystko poszło szybko i sprawnie. Przy pakowaniu należy szczególnie uważać, aby nie uszkodzić żadnych przedmiotów, szczególnie tych kruchych i wartościowych. Kolejnym kluczowym elementem jest transport, bez którego z pewnością się nie obędziemy. W tym celu możemy skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się przeprowadzkami, a będziemy mieć pewność, że cały proces przeprowadzki zostanie sprawnie przeprowadzony.