Skuteczna dezynfekcja pomieszczeń

W dzisiejszych czasach zwyczajne, regularne sprzątanie pomieszczeń to czasami zbyt mało, aby zapewnić im sterylność i czuć się w nich bezpiecznie. W takich przypadkach z pomocą przychodzą nam urządzenia zwane ozonatorami, które stanowią obecnie jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji. Ich używanie staje się coraz bardziej powszechne i modne.

Dezynfekcja ozonem – na czym te usługi polegają?

Ozonowanie jest prostą czynnością służącą do dezynfekcji różnych pomieszczeń takich jak np. mieszkania, biura, placówki medyczne, magazyny, lokale gastronomiczne czy wnętrza samochodu. Z racji tego, że ozon jest trujący proces ozonowania powinna przeprowadzić profesjonalna ekipa. Ozonowanie warto przeprowadzić przede wszystkim w pomieszczeniach zaniedbanych, ale również gdy wnętrza są zajęte owady i szkodniki lub zniszczone poprzez występujące zagrzybienia i pleśń. Dezynfekcję ozonem często stosuje się również podczas sprzątania po pożarach, zalaniu czy wycieku niebezpiecznych i szkodliwych substancji. Proces ozonowania przeprowadza się przy użyciu specjalnych generatorów i trwa on około od godziny do nawet kilku godzin w zależności od wielkości pomieszczenia. Koszty przeprowadzenia zabiegu zależą przede wszystkim od wielkości i ilości pomieszczeń, ich lokalizacji, a także stopnia zanieczyszczenia. Czasem zdarza się, że ekipy podają kwotę za godzinę pracy.

Przygotowanie mieszkania do ozonowania

Aby ozonowanie było skuteczne należy wcześniej dobrze przygotować pomieszczenie do przeprowadzenia tego zabiegu. W pierwszej kolejności należy zniwelować przyczynę, z której powodu chcemy zdezynfekować wnętrze, np. usunąć szkodniki, pozbyć się zniszczonych przedmiotów. Podczas trwania zabiegu pod żadnym pozorem nie wolno nam przebywać w ozonowanym pomieszczeniu, a osoby go przeprowadzające koniecznie muszą posiadać maski ochronne i specjalną odzież. Dezynfekcja ozonem to nie jest zwykłe czyszczenie dlatego z pomieszczenia należy usunąć rośliny, zwierzęta, cenne przedmioty i przedmioty łatwopalne. Warto wiedzieć, że ozonowane pomieszczenie musi być szczelnie zamknięte, aby uzyskać zamierzony efekt. Po zakończeniu zabiegu należy starannie wywietrzyć wnętrze.

Bezpieczeństwo

Należy pamiętać, że ozon sam w sobie jest gazem toksycznym i trującym. Objawy zatrucia nim są niebezpieczne i bardzo nieprzyjemne. Jednak samo ozonowanie jeśli zostanie przeprowadzone przez osoby doświadczone, zgodnie ze sztuką i zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa nie stanowi żadnego zagrożenia. Większym zagrożeniem jest przebywanie w zanieczyszczony, pełnym bakterii i wirusów środowisku. Wybierając firmę do wykonania zabiegu warto przede wszystkim kierować się jej doświadczeniem oraz opiniami na jej temat. warto również wcześniej porównać ceny z ofertami konkurencji.

Podsumowując, zabieg ozonowania ma na celu skuteczną dezynfekcję pomieszczeń i zniwelowanie nieprzyjemnych zapachów. Jest on procesem bezpiecznym, jeśli tylko zachowamy wszelkie środki ostrożności lub skorzystamy z usług profesjonalistów.