Marzenie o własnym mieszkaniu – jak je spełnić?

Posiadanie własnego mieszkania jest marzeniem wielu osób. Niestety nie każdego stać na taki luksus, ponieważ ceny nieruchomości w dzisiejszych czasach osiągają rekordowe sumy. Jednak nie warto się poddawać i rezygnować z zakupu wymarzonego gniazdka, gdy nie dysponujemy wystarczająco dużą gotówką, bowiem na rynku finansowym jest dostępna bogata oferta kredytów hipotecznych. Wybór jednego z nich sprawi, że marzenie o własnym „M” nabierze realnych kształtów.

Kredyt na mieszkanie – jak wybrać najlepszą ofertę?

Należy pamiętać, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, które posiada wiele zalet. Głównym jego atutem jest fakt, że jest on o wiele tańszy od kredytu gotówkowego, charakteryzuje się niższym oprocentowaniem i niższymi opłatami początkowymi. Dzięki niemu w krótkim czasie możemy zostać posiadaczami nieruchomości. Obecnie na rynku istnieje wiele ofert kredytów mieszkaniowych, dlatego warto poświęcić trochę czasu, żeby wybrać najkorzystniejszą. W celu ich szybkiego porównania można skorzystać z dostępnych w Internecie narzędzi takich jak kalkulator kredytowy czy ranking kredytów hipotecznych. Porównując oferty ze sobą należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wysokość oprocentowania, opłaty wstępne, wysokość rat oraz czas trwania zobowiązania. W przypadku trudności z wyborem najkorzystniejszej oferty dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy kredytowego.

Wybór mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zakup mieszkania jest jedną z ważniejszych decyzji w naszym życiu i inwestycją na długie lata. Dlatego warto wcześniej zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami, aby jak najlepiej dostosować mieszkanie do naszych potrzeb. Dobrym pomysłem jest sporządzenie planu lub skorzystanie z pomocy fachowca. Jednym z podstawowych kryterium przy wyborze mieszkania jest kapitał, którym dysponujemy. Jest ono bardzo ważne zarówno w przypadku zakupu nieruchomości za gotówkę, jak i w przypadku, gdy zaciągamy kredyt hipoteczny – musimy się tutaj liczyć z koniecznością wniesienia wkładu własnego. W kolejnym kroku należy określić własne potrzeby mieszkaniowe. Szczególnie warto się zastanowić nad metrażem mieszkania, aby w efekcie końcowym nie okazało się zbyt małe oraz nad jego lokalizacją.

Na co się zdecydować? Rynek pierwotny czy wtórny?

Na rynku nieruchomości znajdują się zarówno oferty z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Rynek pierwotny charakteryzuje się przede wszystkim nowoczesnością i możliwością dostosowania mieszkania do własnych preferencji. Nowe osiedla deweloperskie gwarantują wysoki standard, poczucie bezpieczeństwa oraz wyższy komfort użytkowania niż w przypadku mieszkań z rynku wtórnego. Jednak mieszkania z tzw. „drugiej ręki” również mają swoje plusy. Przede wszystkim często są znacznie tańsze od mieszkań deweloperskich, co pozwala sporo zaoszczędzić. Dodatkowo zazwyczaj są dobrze skomunikowane i posiadają bliski dostęp do sklepów, szkół, kościołów czy transportu publicznego. Porównując ze sobą poszczególne mieszkania powinniśmy kierować się zarówno rozsądkiem jak i własną intuicją, abyśmy z dobrego wyboru cieszyli się przez kolejne lata.