Ile można zaoszczędzić dzięki korzystaniu z pompy ciepła?

Pompy ciepła są jednymi z najbardziej wydajnych i ekologicznych urządzeń do ogrzewania domu. Mogą one zapewnić znaczne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, jak również wyższy poziom komfortu. Co więcej, pompy ciepła wykorzystywane są nie tylko do zasilania instalacji grzewczych, ale również podgrzewania wody użytkowej. Taki system przyniesie najwięcej oszczędności, gdy będzie pracować wspólnie z fotowoltaiką.

Wydajność pomp ciepła

Pompy ciepła to urządzenia bardzo wydajne, o wieloletniej trwałości, co pozwala na długoterminowe oszczędności. Działanie systemu polega na przenoszeniu energii z wykorzystaniem czynnika chłodniczego. Substancja pochłania ciepło z powietrza lub gleby na zewnątrz i przekazuje je do instalacji grzewczej w budynku. Proces ten jest znacznie bardziej wydajny niż spalanie paliwa w celu wytworzenia energii, co skutkuje niższymi rachunkami. Wybrane modele pomp ciepła można też wykorzystać do chłodzenia powietrza w miesiącach letnich, zapewniając całoroczny komfort i oszczędność energii.

Niższe rachunki dzięki nowoczesnym systemom OZE

Zastosowanie pompy ciepła może zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o ponad połowę. Wynika to z faktu, iż system wykorzystuje naturalne źródła energii, nie potrzebuje do jej wytwarzania materiałów opałowych. Co więcej, pompy ciepła są zazwyczaj tańsze w utrzymaniu niż inne systemy, co czyni je ekonomicznym wyborem. Oszczędności można dodatkowo zwiększyć, decydując się na montaż pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii. Fotowoltaika wytworzy prąd konieczny do działania pompy, a także zasilania domowych urządzeń, dzięki czemu rachunki będą symboliczne.

Koszty montażu pompy ciepła

Osoby rozważające instalację pomp ciepła często obawiają się wysokich kosztów związanych z jej zakupem i montażem. Jak tłumaczą eksperci dystrybutora pomp ciepła i fotowoltaiki EL-WiK z Rzeszowa, taka inwestycja wiąże się ze sporym wydatkiem, jednak można go obniżyć, korzystając z dotacji i ulg podatkowych. Wówczas koszt obu instalacji zwraca się w ciągu kilku lat, podczas gdy systemy działają o wiele dłużej. Ponadto, przy budowie lub modernizacji domu zawsze trzeba się liczyć z kosztami instalacji grzewczej. Wydatek związany z klasycznym systemem na gaz lub paliwa stałe jest porównywalny z montażem i zakupem pompy ciepła.