Rodzaje architektów w zależności od ich specjalności.

Architekci są często postrzegani jako profesjonaliści, których jedynym zadaniem jest sporządzanie planów budynków i nadzorowanie ich realizacji. Różne gałęzie architektury są czasami ignorowane przez ogół społeczeństwa. Zostanie architektem wymaga wielu cech. Cóż więc może być bardziej normalnego niż możliwość wyboru kilku specjalności pod koniec studiów architektonicznych? Odkryj tutaj rodzaje architektów według ich specjalności.

JAK ZOSTAĆ ARCHITEKTEM: PROGRAM NAUCZANIA, KTÓRY NALEŻY ZREALIZOWAĆ.

Po pięciu latach studiów przyszli architekci muszą odbyć roczny staż, którego celem jest zdobycie doświadczenia i umiejętności zarządzania projektami, niezbędnych na przyszłym stanowisku. Po odbyciu stażu i obronie profesjonalnego projektu będą mogli wykonywać zawód architekta, a następnie specjalizować się w wybranej przez siebie dziedzinie po odbyciu dodatkowych szkoleń.

ZAWÓD ARCHITEKTA: MOŻLIWE SPECJALIZACJE.

Młody architekt, w zależności od swoich upodobań, będzie miał do wyboru 4 główne specjalności: architekt wnętrz, urbanista, architekt krajobrazu lub mediator architektoniczny. Jaka jest specyfika każdej z tych specjalności?

1. ARCHITEKT WNĘTRZ.

Rolą architekta wnętrz jest ingerencja w aranżację wnętrz dom ów, biur czy starych zabytkowych budynków. Zajmuje się estetyką, ale także tym, by wnętrza były przyjemne do życia, funkcjonalne i wygodne. Dobry projektant wnętrz musi posiadać kilka cech. Rzeczywiście, oprócz posiadania jednego z kursów dostępnych dla tej branży, projektant wnętrz musi wykazać się wyobraźnią i mieć dobre umiejętności komunikacyjne, aby być dobrze zrozumianym przez swoich klientów. Musi być również dobrym rysownikiem i być na bieżąco z najnowszymi trendami i cenami na rynku w zakresie dekoracji i prac wykończeniowych.

2. ARCHITEKT-URBANISTA.

Jak wskazuje jego nazwisko, architekt-urbanista specjalizuje się w zagospodarowywaniu przestrzeni w mieście. Rolą tego architekta jest wniesienie swojej wiedzy do budowy miasta. Gdzie wytyczyć drogi? Gdzie powinno znajdować się centrum miasta? Albo gdzie zbudować strefę przemysłową? To tylko niektóre z pytań, na które może odpowiedzieć architekt-urbanista!

3. ARCHITEKT KRAJOBRAZU.

Architekt krajobrazu zajmuje się projektowaniem publicznych lub prywatnych terenów zewnętrznych. Przygotowuje niezbędną dokumentację do realizacji projektów związanych z zagospodarowaniem terenów zieleni, takich jak zieleńce, ogrody, parki itp. Architekt ten może również działać jako konsultant, a nawet zajmować się nauczaniem lub badaniami.

4. MEDIATOR ARCHITEKTONICZNY.

Mediator architektoniczny to profesjonalista w dziedzinie architektury, który specjalizuje się w projektowaniu środków umożliwiających lepsze zrozumienie danego środowiska przez ludzi, którzy w nim mieszkają. Jest on odpowiedzialny za wyjaśnianie ewolucji i zmian zachodzących w mieście lub dzielnicy. Ten profesjonalista pracuje we współpracy z władzami lokalnymi, wykorzystując obrazy, modele, plakaty lub wystawy, w celu wypełnienia dostrzeżonej luki w wiedzy.