Instalacja fotowoltaiczna – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Fotowoltaika od kilku lat przeżywa istne boom w Polsce. Dzięki coraz większej świadomości i chęci dbania o środowisko zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii wciąż rośnie. Prąd ze słońca pozwala nie tylko znacznie obniżyć rachunki za energię elektryczną, ale daje również poczucie bezpieczeństwa i bycia „eko”. Fotowoltaikę dodatkowo można połączyć z ogrzewaniem elektrycznym, dzięki czemu zostają powoli wyeliminowane tradycyjne kotły węglowe, które zanieczyszczają powietrze.

Odpowiednia moc instalacji

Aby instalacja fotowoltaiczna przyniosła nam wymierne oszczędności konieczne jest dobranie jej odpowiedniej mocy w stosunku do naszych potrzeb. Kluczowa jest tutaj wysokość rachunków za prąd oraz roczne zużycie energii elektrycznej. Na etapie planowania warto się zastanowić czy w bliskiej przyszłości planujemy zakup dodatkowych urządzeń na prąd takich jak np. klimatyzacja, kuchenka indukcyjna, grzałka na wodę czy pompa ciepła. Każdy z tych sprzętów spowoduje wzrost naszego zapotrzebowania na energię.

Postaw na jakość

Na rynku OZE istnieje mnóstwo firm oferujących różne rozwiązania w zakresie instalacji fotowoltaicznych. Przed wyborem konkretnego, warto wcześniej porównać ze sobą przynajmniej kilka konkurencyjnych oferty nie tylko pod kątem ceny, ale również pod kątem jakości proponowanych komponentów, doświadczenia ekip monterskich i udzielanych gwarancji. Sercem instalacji fotowoltaiczne jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd zmienny. Decydując się na jego konkretny model warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego opinie, gwarancję, aplikację mobilną oraz dowiedzieć się czy w Polsce mieści się jego serwis i wsparcie techniczne. Kolejnym ważnym elementem instalacji są panele fotowoltaiczne, które dzielą się na polikrystaliczne, monokrystaliczne i bificjalne (dwustronne). Przy ich wyborze warto zasugerować się rankingiem paneli na tzw. liście Bloomberga, ogniwa znajdujące się w Trier 1 tej listy posiadają naprawdę wysoką jakość. Jednak falownik i panele słoneczne to nie wszystko. Niezmiernie ważne są również artykuły elektryczne takie jak zabezpieczenia po stronie AC i DC, przepięciówki czy okablowanie. Nie należy oszczędzać na ich jakości, gdyż zbyt słabe zabezpieczenia mogą doprowadzić do licznych przepięć, a nawet pożaru.

Wybór wykonawcy

W momencie podjęcia decyzji o zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej należy poszukać odpowiedniej firmy do realizacji zlecenia. W jej wyborze należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej doświadczenie, ilości wykonanych instalacji oraz wparcie powykonawcze. Poważna i renomowana firma powinna posiadać elektryka posiadającego uprawnienia SEP lub UDT. Doświadczona i profesjonalna ekipa monterska oraz wykwalifikowany elektryk to klucz do sprawnego wykonania instalacji, która będzie służyć nam przez całe, długie lata. Szukając odpowiedniego wykonawcy, warto zapoznać się z opiniami dotyczących kilku firm. Opinie takie często możemy znaleźć w Internecie, warto również zapytać o opinie osoby, które są już posiadaczami własnej elektrowni słonecznej.