- Zanurz się w świecie grozy i tajemnic z książkami na Matfel.pl
- Drukarnia opakowań: klucz do atrakcyjnego produktu
- Projektowanie na Wysokim Poziomie: Wykorzystanie Laminatów do Stworzenia Luksusowych Przestrzeni
- Druk na szkle: Rewolucja w dekoracji wnętrz
- Zastosowanie Kleju UV do Folii: Kompleksowy Przewodnik dla Producentów
Które elementy maszyn drogowych najczęściej wymagają wymiany?
Maszyny drogowe to sprzęty niezbędne przy budowie i naprawie wszelkiego rodzaju dróg oraz innego rodzaju nawierzchni. Na co dzień muszą one pracować w trudnych warunkach, co sprawia, że są one narażone na różnego rodzaju usterki i awarie. Takim sytuacjom można zapobiegać – wystarczy dbać o regularną wymianę części najbardziej podatnych na wyeksploatowanie. O jakich częściach mowa?
Czym są czynniki ryzyka?
Praktycznie część maszyny drogowej ulega w wyniku eksploatacji zużyciu. Jednak w niektórych przypadkach zużycie to następuje znacznie szybciej, niż w innych. Dotyczy to przede wszystkim elementów, które są najbardziej narażone na kontakt z czynnikami ryzyka. Czynniki ryzyka to nic innego jak zjawiska oraz warunki mające negatywny wpływ na trwałość komponentów. Wśród nich wymienia się między innymi:
- wysoką temperaturę,
- wysokie wibracje,
- zanieczyszczenia,
- woda, wilgoć
- agresywne substancje chemiczne,
Czynnikiem ryzyka mogą być również wysokie obciążenia oraz kontakt elementu z innymi obiektami lub nawierzchniami, mogącymi powodować mechaniczne uszkodzenie.
Jakiego rodzaju części są wymieniane najczęściej?
Uszkodzone lub wyeksploatowane w nadmiernym stopniu części należy jak najszybciej wymienić, by utrzymać sprawność maszyny drogowej na optymalnym poziomie. Części o których mowa to między innymi:
- siłowniki hydrauliczne
- pasy napędowe
- grzałki systemu podgrzewania stołu
- płyty denne
- ubijaki (listwy tamperów)
- łańcuchy gąsienicowe
- koła napinające
- klepki
- frezy (do frezarek asfaltu)
- obsady frezów
- koła i opony pełne
- koła napinające oraz rolki jezdne
- czujniki
Wiele z nich znajdziemy w ofercie firmy Bellator.
Części oryginalne czy zamienniki?
Asortyment dostępnych części do maszyn drogowych jest dziś bardzo szeroki. Klienci mają do wyboru między innymi komponenty oryginalne oraz różnej klasy zamienniki – OEM, QEQ oraz tzw. Aftermarket. Na co się zdecydować? Wiele specjalistów rekomenduje w pierwszej kolejności części oryginalne, które są dokładnie tej samej jakości co części używane do produkcji maszyn. Dodatkowym ważnym aspektem korzystania z części oryginalnych jest zachowanie gwarancji na posiadaną maszynę.
W sytuacji, w której oryginalne części są niedostępne lub z innego powodu nie mogą być użyte, najlepszym wyborem będą zamienniki typu OEM. Są one produkowane przez tych samych podwykonawców, którzy wytwarzają części oryginalne. W praktyce nie różnią się one niczym od części oryginalnych, są jednak znacznie tańsze. Należy jednak pamiętać, że stosowanie zamienników w naprawie może być niezgodne z warunkami gwarancji.