Produkcja mebli krok po kroku

Płyta OSB w produkcji mebli sprawdza się świetnie i jest to doskonały zamiennik zwykłych płyt wiórowych i pilśniowych, pokrytych laminatem lub lakierem. To materiał, który łatwo poddaje się obróbce i stanowi niebanalny dodatek w nowoczesnych wnętrzach. Jak wygląda obróbka płyt OSB i na czym polega produkcja mebli krok po kroku? Poznaj odpowiedzi.

Meble z płyty OSB – jak powstają?

Jak powstają nowoczesne meble z płyty OSB? Zanim OSB zamieni się w regał, stolik lub ramę łóżka, następuje złożony proces obróbki wiórów drzewnych, które w zakładach produkcyjnych są klejone, wzmacniane żywicami, a następnie formowane w duże arkusze 1250 mm x 2500 mm. Gotowe arkusze są docinane na wymiar, a krawędzie płyt – starannie wygładzane.

Meble z płyt OSB powstają na podstawie projektów – możesz je zamówić jako gotowy wyrób albo stworzyć własne, designerskie wyposażenie. Jak zrobić meble z płyty OSB? Potrzebne Ci będą: arkusze płyty (lub gotowe elementy, wycięte na zamówienie), szlifierka, wyrzynarka, wkrętarka, pędzel, arkusz filcu, wkręty, lakier do płyt. Zasada konstrukcji mebli jest prosta: zaczynasz od budowy korpusu (ramy, obudowy), a następnie uzupełniasz szkielet o pozostałe elementy.

Produkcja mebli krok po kroku: malować OSB czy lakierować?

Materiał drewnopochodny, jakim są płyty OSB, zwykle źle znoszą wilgoć – wyjątkiem są płyty impregnowane kilkuwarstwowe, zabezpieczone specjalnymi preparatami na bazie polimerów. Czy więc w trakcie produkcji mebli warto stosować dodatkowo lakiery lub malować płytę OSB? Zdecydowanie tak, jeśli chcesz wzmocnić fronty i nadać im wyjątkowy styl.

Pamiętaj jednak, by do impregnacji i malowania płyt OSB stosować wyłącznie te produkty, które zalecają producenci. Używaj impregnatów olejnych, lakierów lub szybkoschnących farb akrylowych, które sprawią, że powierzchnia płyty stanie się bardziej gładka i zyska niebanalny wygląd. Meble z płyty OSB, wykończone w półmacie lub malowane na biało stanowią unikalną ozdobę nowoczesnych lub rustykalnych wnętrz.