Skuteczne sprzątanie domu – praktyczne wskazówki

Sprzątanie domu jest czynnością konieczną, którą należy wykonywać w miarę regularnie, aby utrzymywać porządek. Niestety pochłania ono zwykle wiele czasu. Poniżej podpowiemy jak uczynić sprzątanie przyjemniejszym oraz jak zachować czystość w pomieszczeniach na dłuższy czas.

Przygotowanie i motywacja

Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważną rolę odgrywa wcześniejsze przygotowanie się do porządków i motywacja z jaką do nich podchodzimy. Przede wszystkim mieszkanie należy sprzątać systematycznie, dzięki czemu bałagan nie będzie nam narastał i w efekcie porządki będą mniej pracochłonne i zajmą mniej czasu. Przy okazji wyrobimy sobie dobre nawyki w tym zakresie i sprzątanie stanie się dla nas czynnością rutynową. Dlatego warto sobie przygotować harmonogram porządków, który dostosujemy do własnych potrzeb i oczekiwań, ale także do wielkości domu czy mieszkania czy liczby domowników. Powinniśmy w nim zawrzeć wszystkie pomieszczenia jakie posiadamy w domu i częstotliwość ich porządkowania. Równie istotna jest motywacja do samego sprzątania. Dlatego, aby umilić sobie ten czas warto wtedy włączyć swoją ulubioną muzykę lub program w TV. Jeśli w domu mieszka więcej osób, warto podzielić obowiązki między wszystkich użytkowników, a rodzinne sprzątanie przebiegnie sprawniej i zajmie zdecydowanie mniej czasu.

Częstotliwość porządków

W każdym domu czy mieszkaniu są pomieszczenia i sprzęty, z których korzystamy częściej i których używamy rzadziej. Dlatego niektóre czynności musimy wykonywać na bieżąco. Należy do nich między innymi ścieranie kuchennych blatów, zmywanie, opróżnianie koszy na śmieci czy podlewanie roślin. Z kolei czynności takie jak odkurzanie, ścieranie kurzy z mebli, mycie podłóg czy pranie i prasowanie możemy wykonywać przykładowo raz w tygodniu. Natomiast mycie okien, pranie firanek i zasłon czy sprzątanie za meblami spokojnie możemy wykonywać nawet raz na kilka miesięcy.

Środki czystości

Aby sprzątanie było efektywne i skuteczne warto wcześniej zaopatrzyć się w profesjonalne środki czystości. W naszym domu powinna znaleźć się chemia gospodarcza, do której należą między innymi między innymi: płyn do czyszczenia mebli, środek do mycia okien, środki do mycia łazienki i toalety, płyn do mycia podłóg, a także środki do utrzymania czystości w kuchni. Niezbędne są również akcesoria takie jak wiadra, miski, gąbki czy ściereczki. Przedmioty te bez problemu możemy kupić w pobliskim sklepie stacjonarnym czy markecie, a także za pośrednictwem Internetu. W każdym większym mieście znajduje się również hurtownia z chemią profesjonalną, gdzie czeka na nas duży wybór w atrakcyjnych cenach. Środki czystości należy dobierać starannie. Warto zwrócić uwagę na ich cenę i pojemność, a także skład. Często bardziej opłacalny jest zakup koncentratów w większych opakowaniach, które wystarczą na zdecydowanie dłuższy czas. Chemia domowa, której na co dzień używamy powinna być skuteczna, ale również dla nas bezpieczna i nie powinna powodować żadnych podrażnień.